Büyük ve Sevecen: St. Bernard Köpekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Büyük ve Sevecen: St. Bernard Köpekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

St. Bernard Köpekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu çok görkemli ve iri köpek, çok zor şartlarda tehlikeli sorunları üstlenmek üzere ıslah edilmiştir.

Öz Geçmişi: Asya kökenli olması muhtemel bulunan köpeğin Mastiff türüne benzediğini söylemek gerekir. Adını ‘’Hospice du Grand Saint Bernard’dan, yani İsviçre ile İtalya arasında, Alp’lerin esas bölümündeki geçit yerindeki sığınaktan almaktadır. Köpeğe dair ilk kayıt 18. Yüzyılda elde edilmiştir. Buradaki rahipler, dağlık araziden kışın, kar ve fırtına ortamında geçen yolculaın rehberliğinde, çığ yüzünden tehlike geçirenlerin kurtarılmalarında St Bernard’ın yardımından yararlanmaktadır. Köpek hakkında ileri sürülen gerçeklerle öykü ve destanları birbirinden ayırt etmek pek olanaklı olmasa bile, St Bernard’ın dayanma gücünü, dikkatini, tedbirini ve koku duygularını inkar etmeye olanak yoktur. Pek çok can kurtardığı, derin karlara gömülenleri arayıp bulduğu, heyelanlarda insanları kurtardığı kuşkusuzdur. Esas, ‘’orijinal’’ St Bernard’ın tüylerinin bu kadar uzun olmadığı ileri sürülmektedir; daha sonra Newfoundland dahil öteki türlerle yapılan melezleme çalışmalarıyla bugünkü modern köpeğin ıslah edildiği anlaşılmaktadır.

Köpeğin Huyu: Uysal, zeki ve dost mizaçlıdır.

Gereksinimleri: Çok iri olan köpeğin, özel bakım istediği, bol et yediği, barınağının da rahat olması gerektiği anımsanmalıdır.

Yatkın Olduğu Hastalıklar: Wobbler sendromu, kalp rahatsızlıkları, deri problemleri, kalça displazisi, ektropion, entropion, distichiasis, mide dönmesi ve osteosarkom’dur. Yaşam süresi 8 ile 10 Yıl arasında değişir.

Büyük ve Sevecen: St. Bernard Köpekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gözleri: Ufak ve koyu kahverengi, alt ve üst kapakları sarkabilir.

Kulaklar: Yayvan ve az tüylü.

Başı: Büyük bir baş, hafif yuvarlak kafatası, genişçe alın, kısa bir çene ve siyah burun.

Kürkü: İri köpeklerde kaba ve kalın bazen kısa ve vücuda yatık; renk olarak turuncu, sarı, beyaz akıntılı olabilir.

Gövdesi: Geniş, derin göğüs, geniş sırt ve kaslarla örülmüş budlar.

Kuyruk: Uzun ve tüylü, kabaca, arkaya doğru kıvrılmaz.